READY – STEADY – SPEAK

W dzisiejszym świecie znajomość języka angielskiego ma ogromne znaczenie. Umiejętność posługiwania się językiem obcym na poziomie komunikatywnym otwiera człowiekowi łatwiejsze poznawanie świata, innych ludzi, a także szybko rozwijającą się technologię, z którą spotykamy się, na co dzień. Jak wskazują liczne badania – dzieci, które zaczynają naukę j. angielskiego w przedszkolu, szybciej osiągają biegłość w posługiwaniu się nim, gdyż umysł dziecka jest wyjątkowo chłonny i otwarty na przyswajanie nowych informacji. Im wcześniej rozpoczniemy naukę języka obcego, tym szybciej będzie on funkcjonował w naszym życiu, jako zupełnie naturalne i swobodne narzędzie do komunikowania się z całym światem.

W wieku przedszkolnym „zabawa z językiem angielskim” koncentruję się głównie na nauczaniu dwóch sprawności: słuchania i mówienia. Sprawność słuchania rozwijamy przez osłuchanie się języka angielskiego i reagowanie na proste polecenia i pytania. Przedszkolaki słuchają nauczyciela z jednoczesnym obserwowaniem gestów i mimiki. Słuchają nagrań w języku angielskim (historyjki, dialogi, piosenki, wierszyki), słuchają  tekstu czytanego oraz oglądają programy edukacyjne i bajki animowane na tablicy interaktywnej. Rozwijanie sprawności mówienia odbywa się poprzez powtarzanie za nauczycielem, konstruowaniem prostych wypowiedzi, odgrywaniem scenek lub dialogów, recytacją wierszyków, śpiewaniem piosenek i opowiadaniem historyjek obrazkowych.

Wprowadzając dzieci w świat języka angielskiego wykorzystuję zabawy ruchowe, rytmiczne, taneczne, konstrukcyjne i teatralne, które w połączeniu z nauką nowych słów, piosenek i rymowanek wywołują pozytywną postawę przedszkolaka do nauki, co pomaga im z łatwością zapamiętać nowe treści. Zajęcia wzbogacane są również pracami plastycznymi. Dzieci wykonują ćwiczenia językowe w postaci graficznej poprzez łączenie i uzupełnianie rysunków, rysowanie po śladzie, a także odwzorowywanie i samodzielne rysowanie.

Pamiętajmy, iż kontakt z językiem obcym w przedszkolu daje dzieciom szanse nabycia pozytywnych doświadczeń i rozwinięcia motywacji do nauki w późniejszej edukacji szkolnej.

 

Anna Szajnowska – Jajko

IMG_20191015_091414 IMG_20191017_101640 IMG_20191105_091916 IMG_20191105_092000 IMG_20191128_105428

Autorem wpisu jest , utworzono: 4 grudnia 2019 o 23:33

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>