Poznajemy zawody naszych rodziców

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna to kolejny zakład , który zwiedziły dzieci z oddziału V, ponieważ pracuje tam mama Igora pani Iwona Chudzikiewicz  oraz mama Miłosza pani Agata Karamus. Na początku zobaczyliśmy Dąb Pamięci posadzony przez dzieci z naszego przedszkola  dla upamiętnia kapitana Edwarda Kilarskiego – bohatera, który za Ojczyznę  w Katyniu oddał życie, podziwialiśmy jak urósł.
W sali konferencyjnej powitała nas pani Maria Cecuła- Zajdel, która jest dyrektorem Stacji, pani Jadwiga Binowska kierownik laboratorium, pani Magdalena Węgrzyn oraz obie mamy. O działalności placówki opowiedziała dzieciom pani dyrektor, która bardzo ucieszyła się z naszej wizyty podobnie jak wszyscy pracownicy.
Jako pierwsza zaprezentowała swoją pracę pani  Magdalena, która przygotowała dla dzieci do obserwacji przez lupę: listki kwiatu, kolce kaktusa oraz przez mikroskop: skrzydło muszki owocowej, przekrój poprzeczny łodygi fiołka alpejskiego, odnóże biedronki i kroplę wody z kałuży. Zainteresowanie było ogromne , dlatego przedszkolaki  zostały podzielone na dwie grupy: pierwsza pod kierunkiem pani Magdaleny kontynuowała obserwację przez mikroskop a druga przeszła do pracowni fizykochemii wody gdzie pani Iwona zademonstrowała kilka badań.  Dzieci nie tylko obserwowały urządzenia pomiarowe np. spektrofotometr, konduktometr, Ph -metr mętnościomierz, dygestorium, łaźnie wodne ale także wzbogacały swoją wiedzę na temat wody: barwa, mętność, zapach, twardość…. Badanie odczynu wody papierkami pH bardzo zainteresowało dzieci ponieważ dowiedziały się min., że woda w akwarium powinna mieć odczyn obojętny czyli pH=7/kolor jasnoseledynowy/.
Na koniec mama Miłoszka pani Agata zapoznała dzieci z książką „Recykling i odpady” zw. uwagę na segregowanie śmieci w celu zmniejszania zanieczyszczenia ziemi, wody a także ponownego wykorzystania tych samych surowców/plastik, szkło, papier /. Główne zadanie recyklingu to przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów .
Za ciepłe przyjęcie, poczęstunek,  wzbogacenie wiedzy, radość dzieci, rozbudzenie w nich małych badaczy i odkrywców/ co było widoczne po powrocie do sali – badanie wody w akwarium/ bardzo serdecznie dziękujemy.

Kategorie: Wycieczki
Autorem wpisu jest , utworzono: 25 października 2013 o 23:38

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>