Wizyta Ratowników Medycznych w naszym przedszkolu

23 czerwca 2019 roku w ramach realizacji tematu „Bezpieczne wakacje” przedszkolaki gościły ratowników medycznych z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego. Celem spotkania było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia podczas wakacji.

Na samym początku Pan Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje, na co dzień i wytłumaczył, dlaczego jest koloru pomarańczowego. Wyjaśnił również, na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań ze szczególnym uwzględnieniem zasłabnięć.

Dzieci na fantomie przyniesionym przez Pana ratownika uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz nauczyły się jak wygląda pozycja boczna ustalona (zwana inaczej bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły resuscytację oraz same układały w bezpiecznej pozycji ułożenie ciała nieprzytomnego człowieka. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Każdy z uczestników otrzymał dyplom.

Na koniec dzieci miały okazję obejrzeć i zapoznać się z wyposażeniem ambulansu medycznego. Przedszkolaki miały okazję wejść wewnątrz pojedynczo lub grupkami do ambulansu, gdzie Pan Mirosław – tata Rysia i Marcina szczegółowo objaśniał im wygląd i przeznaczenie poszczególnych urządzeń ratujących życie.

Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Bardzo dziękujemy naszym Gościom za przybycie do naszego przedszkola i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy związanej z bezpieczeństwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej.

Agnieszka Sowa

 

Autorem wpisu jest , utworzono: 20 sierpnia 2019 o 22:19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>